České Radiokomunikace spouštějí certifikaci pro digitální rozhlasové přijímače „DAB+ ověřeno CRA“

České Radiokomunikace

České Radiokomunikace (CRA) spouštějí testování a certifikaci rozhlasových přijímačů pro příjem digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Cílem certifikace je zabezpečit širokou dostupnost kompatibilních rozhlasových přijímačů DAB+ na trhu spotřební elektroniky. Podobně jako při certifikaci televizních přijímačů pro DVB-T2 budou všechny otestované a vhodné přijímače opatřeny certifikační známkou „DAB+ ověřeno CRA“.

 


 

Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce také CRA zahájily pilotní provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia.

 

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových sítí. Vedle širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače. Výhody DAB+ vysílání již dnes mohou využít posluchači rozhlasových stanic ČRo, které jsou dostupné pro 95% domácností a na většině dálnic.

 

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy velké řady nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro bezproblémový příjem rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí.
Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA na základě technické specifikace vydané Evropským ústavem pro telekomunikační normy právě pro DAB+ přijímače.

 

Předmětem testování je především:

  • jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service – doprovodné textové informace)
  • jazyková lokalizace menu přijímače
  • kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
  • podpora zobrazení názvu stanice DLS
  • podpora SLS (Slide Show)
  • test dekódování zvuku
  • test doplňkových datových služeb.

 

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku „DAB+ ověřeno CRA“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.

 

Podrobnější informace k technologii DAB+, přechodu a ladění DAB+, přijímačům a k pokrytí sítě DAB+ naleznou posluchači na webové stránce www.dabovereno.cz.

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist