Konvertor LNB

Konvertor LNB

Co je to konvertor, jaké parametry se u něj uvádějí a podle čeho vybrat ten správný?
Existuje několik provedení konvertorů, dělí se podle toho, kolik dokáží obsloužit televizí (Twin, Quad, Octo, …).
Pokud dokáže konvertor zachytit signál ze dvou družic najednou, označuje se monoblock.

 


 

Předmět, který je umístěn před parabolou a směřuje do jejího ohniska, se nazývá konvertor neboli LNB.
LNB je zkratkou low noise block v překladu nízkošumová jednotka.

 

Konvertor se mu říká proto, že signál z družice zesiluje a konvertuje – převádí vysoké vstupní kmitočty přicházející z družice (11-12,5 GHz) na nižší (950-1750 MHz), které je už schopen koaxiální kabel přenést a satelitní přijímač zpracovat.

 

Kvalita LNB se posuzuje podle velikosti šumového čísla. Čím je šumové číslo LNB nižší, tím je LNB kvalitnější. V současné době je standardem šumové číslo LNB 0,3 dB, což je dostačující a proto se již v praxi konvertory pro běžného uživatele podle šumového čísla nevybírají.

 

Setkat se můžeme s konvertory s více výstupy. Jsou určeny pro dva a více účastníků. V současné době se prodávají konvertory pro 2 , 4 nebo 8 účastníků.

 

Konvertor tvoří se satelitním kompletem přes koaxiální kabel jeden funkční celek (je realizováno přepínání polarizace, napájení LNB, … ). Proto musí být ke každému účastníkovy veden od paraboly samostatný koaxiální kabel. Není možno rozbočovat vedení cestou. Ke konvertoru je možno připojit pouze tolik satelitních přijímačů, podle toho, kolika disponuje výstupy.

 

 

Označování konvertorů:

 

Názvosloví:
Twin -> 2TV
Quad -> 4TV
Octo -> 8TV

 

Monoblock – pro příjem ze dvou družic

 

 

Single konvertor -> 1 družice 1TV
Konvertor Single LNB

 

Twin konvertor – 1 družice 2 TV
Konvertor Twin LNB

 

Quad konvertor – 1 družice 4 TV
Konvertor Quad LNB

 

Octo konvertor – 1 družice 8 TV
Konvertor Octo LNB

 

Monoblok konvertor – 2 družice 1 TV
Konvertor Monoblok LNB

 

Twin Monoblok konvertor – 2 družice 2 TV
Konvertor Twin Monoblok LNB

 

Quad monoblok konvertor – 2 družice 4 TV
Konvertor Quad Monoblok LNB

 
3 Responses to Konvertor LNB

 1. Quattro konvertor – 1 družice 4 TV

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Low-noise_block_converter
  LNB Quattro je určený výhradně pro spojení s multipřepínačem (používá se v rozsáhlých instalacích s větším množstvím přijímačů, např. bytový dům). Každý jeho výstup má jiné signálové spektrum. Tento typ LNB není určen pro přímé připojení čtyř přijímačů.

  Nezkušenými uživateli bývá často zaměňován s Quad LNB, který je určen pro přímé připojení čtyř přijímačů.

  • Marek napsal:

   LNB QUATTRO se používá výhradně s multipřepínači (multiswitch). Pro 4 TV se používá LNB QUAD.

   Oba typy těchto LNB mají 4 výstupy, ale u LNB QUATTRO má každý výstup má jiné signálové spektrum. Jeden výstup je pro dolní pásmo 10,700 – 11,700 GHz ve vertikální polarizaci, druhý výstup pro dolní pásmo 10,700 – 11,700 GHz v horizontální polarizaci, třetí výstup je pro horní pásmo 11,700 – 12,750 GHz ve vertikální polarizaci a čtvrtý výstup pro horní pásmo 11,700 – 12,750 GHz v horizontální polarizaci.

 2. Břetislav napsal:

  Dobrý den , tak v těch informacích na internetu mám tak nějak zmatek. Řeším ten správný LNB pro Astru 3 do sestavy na příjem čtyř družic z jedné paraboly. Vše mám ok nastavené , parabola cca 85 cm a však právě u Astry 3 mám slabší signál a některé programy z nabídky tím pádem někdy ani nechytám – taky dle počasí , sháním tedy vhodný LNB které by slabší signál mohlo lépe zachytit.
  Dočetl jsem se , že důležitější než šumové číslo je zisk v dB a tedy nejlépe 60 dB a výše. Taky jsem se dozvěděl , že čím větší zisk v decibelech tím více roste šumové číslo , no a však zde se uvádí , spíše opačná verze a to , že čím nižší šumové číslo , tím lepší a kvalitnější příjem. Na internetu se nyní dle nezávislých testů doporučuje LNB Inverto singl se šumovým číslem 0,2 dB a ze ziskem 60 dB , je vhodné pro příjem právě i ve zhoršených podmínkách. Současné LNB které mám vlastně u všech čtyř se uvádí šumové číslo 0,1 , jsou to už několik let stará LNB a uváděný zisk v dB jsem tam nevyčetl. Na Hotbird , Astru 1 a na Astru 2 dostačující až na tu Astru 3 co mám v multifocusu sestavě. Lze mě tedy jednoznačně jasně vysvětlit , dle čeho v dnešní době vybrat pro můj případ LNB konvertor a tedy jakých hlavních údajů se držet – šumové číslo , zisk a podobně , co je při výběru důležité. Děkuji za informace. Břetislav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist