Tragický milník našich dějin. Česká televize poprvé představí film Roberta Sedláčka „Jan Palach“

Česká televize

Studoval historii a stal se její nedílnou součástí. Zneklidňující čin muže, jehož jméno zná každý. Nekompromisní mladík se rozhodl přinést krajní oběť a v touze vyburcovat národ z okupační letargie se v lednu 1969 na Václavském náměstí upálil. V Domě ČT představí nový snímek, sledující osud Jana Palacha, režisér Robert Sedláček společně s herci Viktorem Zavadilem a Denisou Barešovou. V Domě ČT se bude diskutovat v pondělí 2. července od 17 hodin.

 


 
 

Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky jeho posledního rozhodnutí. „Chci vyprávět tragický příběh Jana Palacha, který není dětsky naivním bojem proti totalitě, ale extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost dohnaná do krajnosti, může zavést citlivého jedince,“ říká Robert Sedláček, který film natočil podle scénáře spisovatelky Evy Kantůrkové.

 

Film se zaměřil na, ne tolik známých, posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co mladého studenta k činu přimělo. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Nikdo netušil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 1968 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, mění se i on.

 

O snímku Jan Palach se bude v Domě ČT diskutovat v pondělí 2. července od 17 hodin.

 

Karolína Blinková
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist