Výstava „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023“ v Národním technickém muzeu bude prodloužena

Český rozhlas

Výstava „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023“, kterou připravily Národní technické muzeum a Český rozhlas ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás, bude pro velký zájem prodloužena do 18. února 2024.

 


 

Záměrem výstavy je vylíčit 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Velkoryse koncipovaný projekt připomíná významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i překotný vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.

 

Pamětní kousky z fondů Národního technického muzea doplněné výběrem z Českého rozhlasu návštěvníka provázejí sedmi obdobími rozhlasové historie. Vystaveny jsou vzácné exponáty ze sbírek NTM jako např. nově zrestaurovaný vysílač typ SFR MD 50 francouzské provenience, spuštěný na počátku roku 1925 v pražských Strašnicích, který rozdával radost prvním posluchačům Československého rozhlasu. Mnohé předměty prezentované na výstavě jsou dokladem technického vývoje, ale mají i hodnotu spojenou s historickými mezníky jako např. mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc.

 

Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotňují v žánrových posleších pod tzv. audio sprchami – sportovními okamžiky, politickými událostmi, dramatickou tvorbou nebo pohádkami pro děti. Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas. Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech a ve speciální tmavé místnosti pak imerzivní zvukové aranžmá vystaví svět, kde se návštěvníkům zvuk zviditelní.

 

Dominantním prvkem sálu se stala datová socha sestavená na základě matematické vizualizace různorodých vztahů v rozhlase. Mezi vizuálními elementy nechybí světelné efekty, videoinstalace nebo originální výstavní grafika. Dalším z neobyčejných exponátů pak je plně funkční vysílací pracoviště umístěné v budově muzea, odkud ve vybraných termínech probíhají živá vysílání pořadů různých stanic Českého rozhlasu.

 

Výstava vznikla v unikátní spolupráci autorských a realizačních týmů Národního technického muzea a Českého rozhlasu. Výstavu doprovází pestrý doprovodný program.

 

Pro dokonalý zážitek sluchátka s sebou!

 

Blanka Bumbálková
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist